1. Często zadawane pytania
Sprzęt
webLoaded = "false" Loadclientside=No

Często zadawane pytania

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące produktów FUTURO™ i ich zastosowania. Nie widzisz swojego pytania poniżej? Skontaktuj się z nami.


 • Czym różnią się produkty FUTURO™ od innych?
  Produkty FUTURO™ różnią się od innych stabilizatorów i opasek przede wszystkim jakością i budową zastosowanych materiałów. Wykonane są z elastycznych i oddychających materiałów utrzymujących wilgoć z dala od powierzchni skóry, zapewniając wysoki komfort stosowania, idealne dopasowanie do kształtu ciała i wsparcie stawów. Odpowiednie połączenie materiałów gwarantuje komfort podczas codziennego użytkowania, a jednocześnie odpowiedni poziom wsparcia lub stabilizacji.

 • Z jakich materiałów zrobione są wkładki stabilizujące w produktach FUTURO™?
  FUTURO™ Dwustronny stabilizator nadgarstka z szyną – nylon, uretan, poliester, spandeks, aluminium.
  FUTURO™ Stabilizator kolana, beżowy – mieszanka neoprenowa, nylon, poliester, stal, polietylen.
  FUTURO™ Stabilizator stawu skokowego – nylon, poliester, uretan, polietylen.

 • Czy ze stabilizatorów można wyciągnąć elementy twarde – metalowe i plastikowe?
  Większość produktów FUTURO™, w tym FUTURO™ Dwustronny stabilizator nadgarstka z szyną, zaprojektowana została w sposób umożliwiający wyjęcie szyny stabilizującej podczas prania. W innych produktach element ten jest zazwyczaj zamontowany na stałe.

 • Czy po praniu elementy dodatkowe (wkładki żelowe, elementy stabilizujące) nie stracą swoich właściwości, czy w takich przypadkach istnieje gwarancja?
  Produkty nie powinny utracić swoich właściwości po praniu, pod warunkiem stosowania się do instrukcji czyszczenia. Jeżeli stabilizator był używany i prany zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu, pacjent ma prawo do złożenia reklamacji na produkt, jeśli ten uległ uszkodzeniu.

 • W jaki sposób działają żelowe wkładki w stabilizatorach, czy znajduje się tam jakiś lek?
  Stosowane w produktach FUTURO™ wkładki żelowe zapewniają optymalną kompresję dla lepszego komfortu stosowania i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Zawarty w nich żel nie zawiera substancji leczniczych.

 • Czy zapięcie na rzepy może ulec zużyciu i nie spełniać swojej funkcji?
  Po wielokrotnym stosowaniu materiał może ulegać zmechaceniu, ale produkt nie traci swojej funkcji. Ważne jest, aby produkt stosować i czyścić zgodnie z instrukcją. Produkt nie jest objęty dożywotnią gwarancją i ulega zużyciu.

 • Czy produkty FUTURO™ mają datę ważności?
  Na opakowaniu może znajdować się oznaczenie serii produkcyjnej w formie ciągu liczb przypominających datę ważności. Oznaczenia tego nie należy jednak mylić z datą ważności. Produkty wytworzone, zapakowane oryginalnie nie posiadają daty ważności.

 • Dlaczego są aż trzy produkty FUTURO™ na jeden staw, czym one się różnią?
  Produkty dla jednego stawu przygotowane są w różnych wersjach ze względu na to, jaką pełnią funkcję wspomagającą oraz w jakiej sytuacji chcemy ich używać.
  Wyróżnia się linię produktów SPORT, która przeznaczona jest do użytkowania podczas aktywności fizycznej (np. gry w koszykówkę, siatkówkę, podczas biegania, jazdy na nartach czy ćwiczeń na siłowni). Druga grupa produktów to opaski, które zapewniają całodzienne wspomaganie, np. w przypadku przewlekłych bóli i obrzęków, lub gdy wciąż trwa regeneracja tkanek po uszkodzeniu i chcemy jej zapewnić komfort cieplny (przemęczenie, opuchlizna).
  Trzecią grupę produktów stanowią stabilizatory:

  • Stabilizatory z kompresją. Produktów tych używa się, gdy istnieje potrzeba zapewnienia wsparcia mechanicznego oraz redukcji bólu poprzez stosowanie ucisku oraz utrzymywanie komfortu cieplnego.

  • Stabilizatory bez kompresji. Używa się ich, gdy uraz jest bardzo świeży (nie stosuje się kompresji przy narastającym obrzęku), a istnieje potrzeba mechanicznego zabezpieczenia stawu. Stosuje się je także w przypadku przeciążeń o charakterze mechanicznym (wielokrotnie powtarzany ruch) w celu czasowego odciążenia. Przykładem zastosowania tego typu produktu jest dwustronny stabilizator nadgarstka z szyną w przypadku syndromu cieśni nadgarstka. Zapewnia on neutralne położenie stawu i właściwe odciążenie, nie powodując jednocześnie zwiększonego ucisku w miejscu patologii.


 • Czy osoby z osteoporozą mogą stosować produkty FUTURO™?
  Osoby cierpiące na osteoporozę lub jej wczesną fazę – osteopenię – mogą stosować produkty FUTURO™ wyłącznie pod nadzorem lekarza.
  Obniżona aktywność ruchowa jest czynnikiem pogłębiającym stan choroby. Ćwiczenia przyczyniają się natomiast do zwiększenia gęstości tkanki kostnej, a więc są przydatne zarówno w profilaktyce, jak i rehabilitacji osób z osteoporozą1,2. W tej sytuacji każde wspomaganie, które umożliwi pacjentowi podejmowanie wysiłku fizycznego, jest pozytywnym elementem redukującym tempo postępowania tej choroby.

 • Czy opaski można stosować również u dzieci i młodzieży?
  Opaski i stabilizatory FUTURO™ nie były opracowane z myślą o dzieciach i nie mamy takich zaleceń.

 • Czy pod opaską bądź stabilizatorem można posmarować skórę żelem przeciwbólowym?
  Nie zaleca się stosowania żelów przeciwbólowych pod opaską lub stabilizatorem. W przypadku zastosowania żelu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia obrzęku i zaburzenia czucia skóry.

 • Co jest ważniejsze – dobranie rozmiaru według wytycznych producenta, czy to, jak czuje się z rozmiarem pacjent?
  Fizjoterapeuta:
  Jeśli rozmiar zostanie odpowiednio dobrany, to pacjent nie powinien czuć dyskomfortu. Kluczowe jest to, jak w produktach FUTURO™ czuje się pacjent, a o to można go zapytać.
  Należy pamiętać, że najważniejsze jest prawidłowe ukrwienie. Prawdą jest, że odczucia są subiektywne, ale wystarczy zadać konkretne pytania. Dzięki temu ocena, czy produkt FUTURO™ został dobrze
  dobrany, jest łatwiejsza. Podany na opakowaniu rozmiar wyrobu ma jedynie charakter orientacyjny. Aby zapewnić komfort użytkowania, przed dokonaniem wyboru rozmiaru zaleca się wstępne wypróbowanie produktu.
  Jeśli pacjent:
  • czuje zbyt duży nacisk w miejscu założenia produktu (lub powyżej),
  • zgłasza, że kończyna sinieje,
  • czuje mrowienie części dystalnych kończyny, np. palców,
  to może to oznaczać, że rozmiar produktu jest za mały.

  Produkty FUTURO™ po założeniu powinny umożliwiać swobodny przepływ krwi!

 • Jak mierzyć?
  Rozmiar produktu należy dobrać zgodnie z tabelą rozmiarów umieszczoną na każdym opakowaniu.

 • Czy każdy produkt FUTURO™ występuje w trzech rozmiarach: S, M, L?
  Nie. Większość produktów posiada regulację rozmiaru za pomocą zapięcia na rzepy. Dlatego też nie muszą być one produkowane we wszystkich rozmiarach.

 • Jeżeli pacjent, mierząc obwód danej części ciała według wskazań producenta umieszczonych na opakowaniu, twierdzi, że produkt jest za mały i prosi o większy rozmiar, jakich argumentów użyć, aby przekonać go do stosowania produktu zgodnego z zaleceniami producenta?
  Warto zapytać pacjenta, jak czuje się w rozmiarze mniejszym i większym. Jeśli przy użyciu mniejszego rozmiaru po 5 minutach pojawia się mrowienie, drętwienie i duży dyskomfort, to należy wypróbować produkt większy, pamiętając, że powinien wywierać (minimum) łagodny ucisk na tkanki. Pacjent poczuje większy komfort użytkowania. Należy potwierdzić, czy obrzęk nie rośnie!

 • Podczas prawidłowego mierzenia obwodu, np. stawu łokciowego, został wybrany odpowiedni rozmiar, ale okazuje się, że pacjent ma bardzo grube ramię. Jak mocno powinien być dopasowany rękaw (mankiet) opaski/stabilizatora?
  Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego, niezaburzonego ukrwienia.
  Na przykładzie wspomnianego ramienia – obszar bliżej serca w stosunku do objętego stawu nie może być nadmiernie uciskany, gdyż może to spowodować utrudniony odpływ krwi z uszkodzonego miejsca. Część proksymalna produktu nie powinna uciskać mocniej na tkanki niż część dystalna. Ważne jest, aby produkt był wygodny w stosowaniu. Jeśli użytkownik odczuwa ból lub dyskomfort podczas stosowania, należy wyregulować zapięcie lub przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Co robić, jeżeli nie ma odpowiedniego rozmiaru dla danego pacjenta?
  W takiej sytuacji należy wybrać opaskę z innej oferty. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu i dobre dopasowanie.

 • Załóżmy, że pacjent miał jakiś uraz. Czy można spróbować uogólnić zasadę stosowania opasek i stabilizatorów?
  Fizjoterapeuta:
  Można uogólnić zasadę stosowania opasek i stabilizatorów w zależności od czasu, jaki upłynął od urazu, oraz stanu tkanek i stopnia ich uszkodzenia. Jeśli mamy do czynienia ze świeżym urazem, najczęściej obrzęk tkanek narasta, dlatego stosuje się produkty stabilizujące, ale bez kompresji. Kiedy obrzęk przestał narastać, można zastosować produkty o łagodnej kompresji. Kompresję należy rozważyć zawsze gdy występuje obrzęk, przewlekły ból lub zapalenie. Stabilizację należy rozważać w przypadku gdy uszkodzony był aparat więzadłowy, co będzie objawiać się obniżoną kontrolą ruchu lub uczuciem niestabilności. Warto pamiętać o produktach linii SPORT, które można stosować jako wspomaganie, gdy pacjent dochodzi do pełnej sprawności.

 • Czy zastosowanie opaski może wpłynąć na poprawę ukrwienia?
  Fizjoterapeuta:
  Prawidłowo dobrana opaska zapewnia ucisk i komfort cieplny oraz redukuje napięcie mięśniowe, co z kolei może przyczyniać się do poprawy ukrwienia i podniesienia komfortu życia.

 • Jakie są różnice między opaską Comfort a opaską stabilizującą?
  Opaska stabilizująca różni się od odpowiadającej jej opaski Comfort obecnością sztywniejszych elementów stabilizujących. Dzięki tym elementom nie tylko oddziałujemy na staw łagodną kompresją, ale mamy też możliwość wspomagania układu więzadłowego, np. pasami stabilizującymi lub odpowiednio umieszczonymi sztywnymi elementami (szyna lub plastikowe wkłady).

 • Kiedy stosujemy stabilizatory, które mają w nazwie Comfort, a kiedy pozostałe?
  W portfolio nie ma stabilizatora, który ma w nazwie słowo Comfort. Linia Comfort to opaski z łagodną kompresją i najniższym stopniem stabilizacji. Stabilizatory to produkty, w których stopień stabilizacji jest wyższy, dzięki zastosowanym dodatkowym elementom stabilizującym.

 • Kiedy stosować stabilizator czarny, a kiedy beżowy?
  Wybór kolorystyki produktu to kwestia gustu i funkcjonalności.
  Stabilizatory linii SPORT są przeznaczone do stosowania podczas aktywnego wysiłku. Mają za zadanie wspierać niestabilny lub jeszcze nie w pełni wygojony staw. Nie jest wskazane całodzienne ich używanie. Jednak w ofercie produktów FUTURO™ znajdują się także stabilizatory i opaski przeznaczone do wspomagania w sytuacjach życia codziennego.

 • Czy stabilizator można używać tylko po urazach, czy może być stosowany zapobiegawczo?
  Stabilizator może być stosowany po urazach w celu stabilizacji stawu i ograniczenia zakresu jego ruchów oraz wsparcia mięśni i unieruchomienia uszkodzonego aparatu więzadłowego. Stabilizatory można również stosować zabobiegawczo oraz podczas wysiłku fizycznego.

 • Czy pacjentowi, u którego uraz wystąpił niedawno (2–4 godziny wcześniej), można już proponować ortezę lub opaskę uciskową?
  Do 48 godzin po urazie może występować ostry stan zapalny. Jest to złożony proces, którego celem jest doprowadzenie do odpowiednich warunków biologicznych sprzyjających gojeniu tkanek. Jednym z objawów stanu zapalnego jest obrzęk1. W tym okresie dopuszczalne jest stosowanie ucisku łagodnego stopnia połączonego z chłodzeniem. Należy pamiętać, że ucisk stosuje się, kiedy obrzęk już nie narasta. Można zastosować opaskę uciskową o łagodnej kompresji, jeżeli obrzęk już się nie powiększa, pamiętając, aby zdejmować ją do chłodzenia. Dla bezpieczeństwa pacjenta, zalecamy zawsze zasięgnięcie opinii lekarza lub fizjoterapeuty.

 • Produkty o jakiej sile ucisku można polecić w przypadku dużego obrzęku stawu?
  W przypadku obrzęku stawu można zastosować opaskę uciskową o łagodnej kompresji. Należy pamiętać, że ucisk stosuje się, kiedy obrzęk już nie narasta. Wystąpienie obrzęku bez wyraźnej przyczyny jest sygnałem ostrzegawczym i nie należy go bagatelizować. Każdy obrzęk wymaga konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Czy stabilizator bądź opaska może pogorszyć stan urazu?
  Prawidłowo dobrany stabilizator pomaga zabezpieczać i chronić miejsca urazu. Źle dobrana opaska może być niewygodna i nie będzie spełniała swoich funkcji. Prawidłowo dobrany produkt nie  powinien wpływać na pogorszenie stanu urazu. Dlatego zawsze zalecana jest konsultacja u lekarza lub fizjoterapeuty.

 • Czy w przypadku występowania dużych żylaków kończyn dolnych można zaproponować opaskę uciskową?
  Nie. Żylaki powinny być zaopatrzone produktami dobranymi indywidualnie przez specjalistę. Zalecana jest konsultacja u lekarza.

 • Wyobraźmy sobie, że pacjent chce zastosować na noc opaskę uciskową lub stabilizator o dużej kompresji – czy jest to zalecane?
  Fizjoterapeuta:
  Zdecydowanie nie. Do nocnego zabezpieczenia miejsca urazu najlepiej zastosować stabilizator bez kompresji. Długotrwałe zaburzenie ukrwienia i ucisk na nerwy mogą być przyczyną dyskomfortu lub niebezpiecznych, a nawet trwałych uszkodzeń ciała pacjenta.

 • Ile godzin dziennie można nosić opaskę, a ile stabilizator?
  Opaskę można nosić przez cały dzień, jeśli nie powoduje to dyskomfortu. Nie zaleca się zakładania produktu na noc, jeśli nie zostało to wyraźnie zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę. Zaleca się zdejmowanie produktu podczas odpoczynku.

 • Jak długo w procesie gojenia można nosić stabilizator, a jak długo opaskę?
  Postępowanie w leczeniu schorzeń stawów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest zatem, aby ściśle współpracować z lekarzem lub fizjoterapeutą, tak aby precyzyjnie określić okres stosowania stabilizatora. Stabilizatory stosowane są w celu ograniczenia zakresu ruchu stawów i ich stabilizacji. Na przykład przy naderwaniu struktur więzadłowych stawu skokowego okres ochronny może wynieść nawet 6 tygodni. Opaski w niewielkim stopniu zabezpieczają staw od strony mechanicznej, za to zapewniają komfort cieplny i stymulację poprzez ucisk, co może przyczynić się do zmniejszenia obrzęku. Prawidłowo dobraną opaskę pacjent może nosić zawsze wtedy, gdy nie czuje się pewnie lub gdy staw jest przemęczony. Ważnym czynnikiem leczniczym jest ruch i nauczanie kontroli ruchu, co oznacza, że przynajmniej część ćwiczeń w procesie dochodzenia do pełnej sprawności powinna być wykonywana bez dodatkowych zabezpieczeń. Dlatego nie należy stosować opaski przez długi okres w sposób ciągły. Sugerowane jest używanie opaski przez kilka dni lub tygodni, w zależności od potrzeby. W przypadku wątpliwości zalecany jest kontakt z lekarzem.

 • Czy na noc można stosować opaski, stabilizatory oraz pas lędźwiowy?
  W nocy można bez obaw stosować produkty, które nie wywierają kompresji na nasze tkanki. Przykładem jest stabilizator nadgarstka z szyną, który chroni przed przypadkowym urażeniem bolesnego miejsca, a jednocześnie poprzez odciążenie wspomaga prawidłowe ukrwienie. Produkty FUTURO™ na noc to jedyne wyroby przeznaczone do stosowania w nocy. Stosowanie innych produktów FUTURO™ na noc wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Czy pas lędźwiowy można nosić w ciągu dnia? Jeśli tak, to ile godzin?
  Pas lędźwiowy można nosić w ciągu dnia przez około 5 godzin lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Opaski można nosić przez cały dzień, jeśli nie powoduje to dyskomfortu.

 • Są przypadki, w których nie wiemy, z jakiego powodu boli nas odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Czy możliwe jest, żeby pacjent po założeniu pasa FUTUROTM od razu poczuł ulgę?
  Fizjoterapeuta:
  W takich sytuacjach pacjent powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza specjalisty w celu rozpoznania przyczyny bólu.

 • Dlaczego pas stabilizujący kręgosłup uciska miejsca po obu stronach kręgosłupa, a nie sam kręgosłup?
  Prawdopodobnie źródłem bólu nie jest sam kręgosłup, tylko tkanki miękkie. Pas stabilizujący kręgosłup ma przede wszystkim zrównoważyć ciśnienie dookoła objętego kręgosłupa, co pomaga ustawić go w pozycji neutralnej i zapewnić komfort, wspierając normalizację napięcia w tej okolicy.

 • Jaki powinien być ucisk pasa stabilizującego kręgosłup? Jak pacjent ma to odczuwać?
  Ze względu na mnogość możliwych sytuacji, w których można zastosować ten produkt, niemożliwa jest krótka i precyzyjna odpowiedź na to pytanie. Pas stabilizujący ma płynną regulację siły nacisku. Jeżeli mielibyśmy wytworzyć ogólną zasadę mówiącą o sile ucisku, to brzmiałaby ona tak: stosuje się możliwie najmniejszy stopień kompresji zadowalający użytkownika pod kątem komfortu poruszania się. Należy pamiętać o zgodności z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi użytkowania pasa. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.

 • Czy pas stabilizujący kręgosłup można nosić, jeśli pacjent ma problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?
  W sytuacji problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa nie ma przeciwwskazań do noszenia pasa lędźwiowego, przy uwzględnieniu ogólnych wskazówek dotyczących jego użytkowania.
  Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy noszenie pasa lędźwiowego poprawi stan odcinka szyjnego lub piersiowego kręgosłupa, jednak u wielu pacjentów może wystąpić efekt odciążenia. Będą to np. osoby, które spędzają dużo czasu w biernej pozycji siedzącej. Zawsze w przypadku problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, przed zastosowaniem pasa stabilizującego kręgosłup, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Czy pas stabilizujący kręgosłup można zaproponować osobie z rwą kulszową czy tzw. korzonkami?
  Pas stabilizujący kręgosłup nie jest specjalnie przeznaczony do stosowania w terapii rwy kulszowej. Można go jednak stosować w tym celu pod nadzorem lekarza lub fizjoterapeuty. Określenie „rwa kulszowa” to nazwa zespołu objawów związanych z patologią nerwu kulszowego. Zalicza się do nich ból rozchodzący się wzdłuż wspomnianego nerwu, czemu towarzyszyć mogą zaburzenia czucia na obszarze zaopatrywanym przez ten nerw. W 90% objawy te spowodowane są przepukliną krążka międzykręgowego, czego następstwem jest podrażnienie korzeni nerwowych1. Warto zaznaczyć, że rwa kulszowa może mieć swoje źródło poza obszarem kręgosłupa, np. w okolicy pośladkowej w przebiegu zespołu mięśnia gruszkowatego. „Korzonki” to potoczna nazwa dla wszelkich bóli kręgosłupa. Niezależnie jednak od przyczyny, stabilizacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być właściwym wspomaganiem. Zalecamy w takich przypadkach kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Czy można zastosować pas lędźwiowy po porodzie?
  Pas można stosować po porodzie wyłącznie pod nadzorem lekarza lub fizjoterapeuty. Można wykorzystać go jako wspomaganie po porodzie, jednak należy odpowiednio dopasować jego użycie do typu porodu oraz wszystkich jego okoliczności medycznych.

 • Czy pas stabilizujący odcinek lędźwiowy kręgosłupa można stosować podczas prowadzenia samochodu?
  Nie powinien on przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu.

 • Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?
  Zespół cieśni nadgarstka (długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka) charakteryzuje się przede wszystkim takimi objawami, jak: mrowienie w nadgarstku, mrowienie palca wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego, zanik mięśni kłębu kciuka, trudności w składaniu dłoni w pięść1. Występuje także ból nocny, wybudzający ze snu. Pamiętaj, diagnostyka powinna być przeprowadzona przez lekarza.

 • Dlaczego w dwustronnym stabilizatorze nadgarstka z szyną można spać, a w pozostałych nie jest to zalecane (wskazane)?
  W nocy można bez obaw stosować produkty, które nie wywierają kompresji na tkanki. Przykładem jest stabilizator nadgarstka z szyną, który chroni przed przypadkowym urażeniem bolesnego miejsca, a jednocześnie poprzez odciążenie wspomaga prawidłowe ukrwienie. Produkty FUTURO™ na noc to jedyne stabilizatory przeznaczone do stosowania w nocy. Stosowanie innych stabilizatorów na noc wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.


 • Czy można używać dwustronnego stabilizatora na nadgarstek bez metalowej szyny?
  System regulowanych pasków pozwala na zapewnienie pewnego stopnia odciążenia i stabilizacji stawu nadgarstkowego nawet bez szyny. Jednakże poziom stabilizacji jest znacząco niższy, a materiały, z których wykonana jest opaska, nie odznaczają się rozciągliwością w dwóch kierunkach, co sprawia, że komfort użytkowania może być znacznie niższy.

 • Czy zamiast produktów z serii SPORT na nadgarstek można w czasie uprawiania sportu zastosować inne opaski i stabilizatory?
  Tak. Można stosować inne opaski i stabilizatory, jeśli nie powodują dyskomfortu podczas aktywności fizycznej. Można używać innych opasek, np. przy podciąganiu się na drążku – stabilizator nadgarstka. Należy pamiętać jednak, że materiały, z których wykonane są produkty linii SPORT, zapewniają wytrzymałość na przeciążenia dynamiczne oraz właściwie odprowadzają wilgoć, co zwiększa komfort użytkowania.

 • Czy dwustronny stabilizator nadgarstka z szyną można zaproponować osobie po udarze?
  Produkt ten nie jest specjalnie przeznaczony do stosowania przez osoby po przebytym udarze. Można go jednak stosować w terapii poudarowej pod nadzorem lekarza lub fizjoterapeuty. Wspomniany stabilizator można zaproponować każdemu, kto potrzebuje mechanicznej ochrony stawu nadgarstkowego. W przypadku osoby po udarze może być on zastosowany w celu usztywnienia stawu (np. jeśli pacjentowi brakuje kontroli nad stawem) oraz mechanicznej ochrony. Zastosowanie produktu należy zawsze konsultować z prowadzącym lekarzem.
  Należy również pamiętać, aby jak najczęściej zachęcać pacjenta do używania kończyny bez wsparcia stabilizatora, co przyczyni się do rehabilitacji funkcji ręki.

 • Czym objawia się łokieć tenisisty, golfisty?
  Dolegliwość zwana potocznie łokciem tenisisty to najczęściej spotykany zespół bólowy kończyny górnej1. Jest to patologia przeciążeniowo-zwyrodnieniowa tkanki łącznej z towarzyszącą patologią układu krążenia, obejmująca okolicę ścięgna prostowników, głównie mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka2. Do objawów tej dolegliwości możemy zaliczyć m.in.:
  •    ból w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej2 nasilający się podczas zaciskania dłoni oraz zgięcia grzbietowego nadgarstka i promieniujący do przedramienia(1),
  •    zaburzenia siły mięśniowej(2),
  •    zmniejszoną funkcję kończyny górnej(2).

  Tak zwany łokieć golfisty jest przeciążeniem wspólnego ścięgna mięśni zginających nadgarstek, przyczepiających się do wystającego guzka, określanego jako nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej. Do uszkodzenia ścięgna przyczyniają się przeciążenia oraz mikrourazy spowodowane częstymi, powtarzanymi ruchami nadgarstka wbrew oporowi(3). Do typowych objawów łokcia golfisty utrudniających sprawne funkcjonowanie należą:
  •    ból i tkliwość przyśrodkowej okolicy łokcia,
  •    promieniowanie bólu do przedramienia, nadgarstka lub trzeciego i czwartego palca,
  •    osłabienie siły mięśniowej i funkcji chwytnej ręki,
  •    drętwienie lub mrowienie palców.

  Przypisy: 
  1. Jeka S. Reumatyzm tkanek miękkich. Reumatologia 2012; 50 (2): 166–176.
  2. Kuncewicz E. i in. Aktualny stan wiedzy na temat patomechanizmu tzw. łokcia tenisisty. Ann Acad Med Stetin 2008; 54 (3): 3, 48–53.
  3. Jayanthi N. Epicondylitis (tennis and golf elbow). UpToDate. Topic 248 Version 23.0.

 • Czy opaskę Comfort Lift na łokieć można zakładać na ramię powyżej łokcia?
  Konstrukcja opaski Comfort Lift na łokieć jest przystosowana do użytkowania wyłącznie na stawie łokciowym.

 • Czy produkty FUTURO™ można nakładać na skarpetkę?
  Produkt FUTURO™ SPORT Stabilizator stawu skokowego można stosować na skarpetkę.
  Producent nie zaleca stosowania pozostałych produktów na skarpetkę.

 • Czy zastosowane szycia w opasce stabilizującej staw skokowy mogą powodować podrażnienia/otarcia?
  W przypadku wystąpienia podrażnień należy przerwać stosowanie produktu i dobrać odpowiedni rozmiar. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 • Jeżeli ktoś ma problem ze stawem kolanowym i planuje całodzienne wyjście  w góry, czy wtedy traktować to jako wysiłek i proponować FUTUROTM SPORT, czy jako aktywność codzienną i zaproponować opaskę ze stabilizacją boczną?
  Jeżeli ma być to intensywny trekking, to zdecydowanie należy zaproponować opaskę FUTURO™ SPORT.
  Jeśli w założeniu wyprawa będzie długa, ale jej tempo spokojniejsze, warto pomyśleć o opasce stabilizującej, która odciąży struktury stawu kolanowego, w tym rzepkę, zapewni komfort termiczny i usprawni poruszanie się.

 • Dlaczego stabilizator na kolano SPORT nie ma pełnej rozmiarówki?
  Stabilizator na kolano SPORT dostępny jest w jednym rozmiarze z regulowanym zapięciem na rzepy. Otwór na rzepkę ułatwia prawidłowe nałożenie stabilizatora na kolano i zwiększa komfort noszenia, natomiast wycięcia eliminują uczucie dyskomfortu na zgięciu z tyłu kolana.

 • Czy produkty przeznaczone na staw kolanowy można zastosować przed operacją lub po operacji kolana?
  Przed rozpoczęciem stosowania produktów przed planowaną operacją kolana lub w okresie pooperacyjnym należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Produkty na staw kolanowy można stosować zarówno przed zabiegiem chirurgicznym, jak i po operacji. Należy jednak pamiętać o ich właściwym przeznaczeniu. Nie mogą one zastąpić sztywnego unieruchomienia stosowanego po zabiegach chirurgicznych lub po złamaniach. Opaska stabilizująca na kolano może być dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto szykuje się do operacji i stosuje rehabilitację. Wykazano bowiem korzyści dla pacjenta płynące z kompleksowego podejścia do fizjoterapii przedoperacyjnej(1). Jakość tkanek przed zabiegiem powinna być jak najlepsza, dlatego nie warto ich przeciążać.

  (1) Couderye E. i in. Could preoperative rehabilitation modify postoperative outcomes after total hip and knee arthroplasty? Elaboration of French clinical
  practice guidelines. Ann Readapt Med Phys 2007; 50 (3): 189–197.


Obserwuj markę FUTURO™ na:
FUTURO jest znakiem towarowym firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski