1. Poland
 2. Marka FUTURO™
 3. Zasoby
 4. Słownik Pojęć

Słownik pojęć

Informacja to potęga. Zmierz się ze swoim życiem, poznając warunki właściwego traktowania swojego ciała.

A - B

 • Artroskopia

  Proces, podczas którego wykorzystywany jest artroskop służący do badania i jednoczesnego wykonywania operacji we wnętrzu stawu.

 • Błona maziowa

  Wewnętrzna warstwa torebki stawowej odpowiedzialna za produkcję i reabsorpcję płynu maziowego.


C - D

 • Chirurgia małoinwazyjna

  Technika chirurgiczna powodująca tak mało szkód w uszkodzonych tkankach, jak to jest tylko możliwe. Małoinwazyjne operacje wykonywane są z wykorzystaniem malutkich nacięć przez które wprowadzany jest endoskop lub artroskop w celu przeprowadzenia operacji.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

  Choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana przez uszkodzenie stawu, co może wynikać z różnych uwarunkowań, w tym infekcji, wadliwej postawy i innych nieprawidłowych ułożeń stawów (kolana koślawe lub szpotawe) lub nieprawidłowego lub nadmiernego ucisku na staw. Jeśli warstwa tkanki chrzęstnej spłaszcza się, to na przykład na zdjęciach rentgenowskich będzie można zaobserwować, że jama stawowa również jest spłaszczona.

 • Dyskopatia (przepuklina krążka międzykręgowego)

  Przepuklina krążka międzykręgowego pojawia się, gdy wewnętrzny materiał krążka wydostaje się na zewnątrz. Może to prowadzić do podrażnień lub nacisku na krążki międzykręgowe. Większość dyskopatii powoduje niewielkie lub brak objawów.


G - H

 • Gimnastyka lub fizjoterapia

  Określenie zbiorcze obejmujące wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, takie jak aktywna/pasywna terapia ruchowa, drenaż limfatyczny, masaż, balneoterapia oraz wszelkie form terapii ruchowej.

 • Głowa kości promieniowej

  Bliższy koniec kości promieniowej, głowa kości promieniowej znajduje się na kości łokciowej dzięki więzadłu pierścieniowatemu, który pozwala przedramieniu rotować zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz.


I - J

 • Jama stawowa

  Kości tworzące staw pokryte są warstwą tkanki chrzęstnej, która nie jest widoczna na zdjęciach rentgenowskich. To co widzimy to przerwa między kośćmi, które zazwyczaj zwężają się w wyniku choroby zwyrodnieniowej kości i stawów.


K - L

 • Kość goleniowa (piszczelowa)

  Kość goleniowa (piszczelowa) i kość strzałkowa tworzą razem trzon kończyny dolnej. Dolny koniec kości goleniowej tworzy wewnętrzną część kostki.

 • Kość łokciowa

  Kość łokciowa i kość promieniowa tworzą razem trzon przedramienia.

 • Kość piętowa

  Kość piętowa działa jak tylny punkt podparcia i przyłączenia do podeszwy stopy.

 • Kość piszczelowa

  Kość goleniowa (piszczelowa) i kość strzałkowa tworzą razem trzon kończyny dolnej. Dolny koniec kości goleniowej tworzy wewnętrzną część kostki.

 • Kość promieniowa

  Kość promieniowa oraz kość łokciowa tworzą razem trzon przedramienia.

 • Kość ramienna

  A term frequently used by medical professionals to denote an entire complex of ligaments such as the lateral ligaments, a common term referring to what is actually a system of three individual ligaments located on the outer ankle and functioning as a single unit.

 • Kość ramienna

  Humerus to medyczne określenie na kość ramienną.

 • Kość strzałkowa

  Kość strzałkowa i kość goleniowa (kość piszczelowa) tworzą razem trzon kończyny dolnej (podudzia). Dolny koniec kości strzałkowej tworzy zewnętrzną część kostki.

 • Krążek międzykręgowy

  Krążek międzykręgowy to pierścieniowa struktura składająca się z włoknistej tkanki chrzęstnej i galaretowatego rdzenia w środku. Krążki (dyski) zapewniają elastyczne połączenie między kręgami, pozwalając na ruch między poszczególnymi kręgami i funkcjonując zarówno jako staw jak i amortyzator kręgosłupa. Idąc w pozycji wyprostowanej wywieramy ogromny nacisk na krążki międzykręgowe.

 • Krążek międzykręgowy

  Krążek międzykręgowy to pierścieniowa struktura składająca się z włóknistej tkanki chrzęstnej i galaretowatego rdzenia w środku. Krążki (dyski) zapewniają elastyczne połączenie między kręgami, pozwalając na ruch między poszczególnymi kręgami i funkcjonując zarówno jako staw jak i amortyzator dla kręgosłupa. Idąc w pozycji wyprostowanej wywieramy ogromny nacisk na krążki międzykręgowe.

 • Kręgi

  Kręgi, to struktury kostne kręgosłupa połączone ze sobą za pomocą krążków międzykręgowych w celu utworzenia elastycznych złączy. Część tylna każdego kręgu jest utworzona przez łuk kręgowy, który otacza rdzeń kręgowy i wraz z innymi łukami kręgowymi tworzy kanał kręgowy.

 • Kręgosłup lędźwiowy

  Kręgosłup lędźwiowy składa się z pięciu kręgów lędźwiowych i pozwala na zginanie się , prostowanie, ruszanie z boku na bok i ruch rotacyjny (lekki) w okolicy tułowia wokół osi ciała. Różnorodność częstych urazów może wynikać z dowolnej liczby zmian degeneracyjnych kręgosłupa lędźwiowego. Zmiany te obejmują zapalenia stawów kręgowych lub uszkodzenie krążków międzykręgowych.

 • Kręgosłup szyjny

  Kręgosłup szyjny to nazwa nadana siedmiu kręgom znajdującym się pomiędzy głową a kręgosłupem piersiowym.

 • Krwiak

  Krwiak pojawia się gdy tkanka jest uszkodzona (z powodu wypadku lub operacji), co powoduje napływ krwi do otaczających tkanek miękkich lub do jamy stawowej. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się krwiaka, środki pierwszej pomocy powinny obejmować schłodzenie za pomocą delikatnego uciskania, z uniesieniem uszkodzonego obszaru.

 • Łąkotka

  Łąkotki to dwa twory w kształcie sierpowatym, krążki z włóknistej tkanki chrzęstnej znajdującej się w jamie stawu pomiędzy końcami kości udowej i powierzchni stawowej kości piszczelowej. Działają w połączeniu z warstwami tkanki chrzęstnej wokół kości stawu i służą jako amortyzatory poprzez zmianę swojego kształtu i położenia w odpowiedzi na nacisk na stawie. W ten sposób przyczyniają się one do dystrybucji ciśnienia na możliwie jak największej powierzchni. Łąkotki otaczają również kłykcie kości udowej i łączą je nasadą kości piszczelowej.

 • Łokieć golfisty lub zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego lub łokieć miotacza

  Zwany także łokciem miotacza lub zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego, uwarunkowanie to jest mniej powszechne niż łokieć tenisisty. Schorzenie wpływa na nadkłykieć (przyśrodkowy) kości łokciowej, który jest dokładnie po przeciwnej stronie w przypadku zwyrodnienia jakim jest łokieć tenisisty. (Patrz także nadkłykieć przyśrodkowy)

 • Łokieć miotacza

  Zwany także łokciem golfisty, uwarunkowanie to jest mniej powszechne niż łokieć tenisisty. Schorzenie wpływa na nadkłykieć (przyśrodkowy) kości łokciowej, który jest dokładnie po przeciwnej stronie w przypadku zwyrodnienia jakim jest łokieć tenisisty. (Patrz także nadkłykieć przyśrodkowy)

 • Łokieć tenisisty

  Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) odnosi się do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych nadkłykcia (kości promieniowej) bocznego (nadkłykcia kości promieniowej), które wynikają z przeciążenia stawu. Pierwszą linię leczenia stanowi zachowawcza terapia z chirurgiczną interwencją wskazaną tylko wtedy, gdy ból nie ustępuje. (Patrz zapalenie nadkłykcia bocznego)

 • Lumbago

  Low back pain.


M - N

 • Maź (stawowa)

  Wewnętrzna warstwa torebki stawowej odpowiedzialna za produkcję i reabsorpcję płynu maziowego.

 • Maź stawowa

  Produkowana przez wewnętrzną błonę torebki stawowej (synovialis), płyn maziowy (synovia) odżywia tkanki chrzęstne i działa jak środek smarujący do zmniejszania tarcia w obrębie stawu.

 • Nadkłykieć przyśrodkowy

  Nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej jest większy i bardziej widoczny niż nadkłykieć boczny, skierowany trochę do tyłu; daje przywiązanie do więzadła pobocznego kości łokciowej stawu łokciowego. (Patrz łokieć golfisty)

 • Nadkłykieć boczny

  Nadkłykieć boczny kości ramiennej jest to mały, wzniesiony, guzkowaty, zakrzywiony trochę do przodu obszar, dający połączenie z więzadłem pobocznym kości promieniowej stawu łokciowego. (Patrz łokieć tenisisty)

 • Nadkłykieć przyśrodkowy

  Nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, większy i bardziej widoczny niż nadkłykieć boczny, skierowany jest trochę do tyłu; daje przywiązanie do więzadła pobocznego kości łokciowej stawu łokciowego. (Patrz łokieć golfisty)

 • Nadkłykieć przyśrodkowy

  Zwany także łokciem miotacza, uwarunkowanie to jest mniej powszechne niż łokieć tenisisty. Schorzenie wpływa na nadkłykieć (przyśrodkowy) kości łokciowej, który jest dokładnie po przeciwnej stronie w przypadku zwyrodnienia jakim jest łokieć tenisisty. (Patrz także nadkłykieć przyśrodkowy)

 • Nadkłykieć przyśrodkowy

  Nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej jest większy i bardziej widoczny niż nadkłykieć boczny, skierowany trochę do tyłu; daje przywiązanie do więzadła pobocznego kości łokciowej stawu łokciowego. (Patrz łokieć golfisty)

 • Nasada kości piszczelowej

  Nasada kości piszczelowej jest spłaszczonym końcem kości piszczelowej znajdującej się najbliżej tułowia, ma dwie powierzchnie stawowe (wewnętrzną/ pośrodkową i zewnętrzną/boczną), które stykają się w kości udowej. Dwa więzadła krzyżowe są przymocowane do środkowej części nasady kości piszczeli.

 • Nervus medianus

  Nerw pośrodkowy (Nervus medianus) biegnie przez kanał nadgarstka unerwiając kciuk i odpowiednio palec wskazujący, środkowy i serdeczny.

 • Nerw pośrodkowy

  Nerw pośrodkowy (Nervus medianus) biegnie przez kanał nadgarstka unerwiając kciuk i odpowiednio palec wskazujący, środkowy i serdeczny.


O - P

 • Objaw szufladowy, przedni i tylny

  Podudzie może być wyciągnięte do przodu, jeśli więzadło krzyżowe przednie jest zerwane (objaw szufladkowy przedni) i popchnięte do tyłu jeśli więzadło tylne jest zerwane (objaw szufladkowy tylni)

 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego

  (Skrót: RM) Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego idealnie nadaje się do diagnozowania uszkodzeń i zmian w tkankach miękkich (takich jak urazy więzadła krzyżowego stawu kolanowego) oraz krążków międzykręgowych, w przeciwieństwie do tomografii komputerowej nie naraża pacjentów na promieniowanie.

 • Obrzęk

  Obrzęk jest medycznym określeniem na spuchnięcie. Jest to ogólna reakcja organizmu na urazy lub zapalenia. Obrzęk może pojawić się na małej powierzchni lub wpływać na cały organizm.

 • Odcinek lędźwiowy

  Część kanału kręgowego znajduje się w dolnej części pleców.

 • Ortezy

  Zewnętrzne stabilizujące sprzęty rehabilitacyjne ze sztywnym lub półsztywnym elementem stabilizującym, a w niektórych przypadkach z regulowanym zakresem ruchu (np. ortezy dedykowane dla stawu kolanowego).

 • Płyn maziowy

  Produkowany przez wewnętrzną błonę torebki stawowej (synovialis), płyn maziowy (synovia) odżywia tkanki chrzęstne i działa jak środek smarujący zmniejszający tarcia w obrębie stawu

 • Pochewka ścięgna

  Pochewka ścięgna jest tworem w kształcie koperty, wypełnionym płynem otaczającym ścięgno. Podobnie jak w przypadku kaletki maziowej, pochewki ścięgna spełniają funkcję ochronną i umożliwiają presuwanie się ścięgnom.

 • Propriocepcja

  Pobudzenie receptorów nerwowych poprzez rozciąganie lub wywierania nacisku. Celem propriocepcji jest dynamiczne stymulowanie, niemalże wywoływanie reakcji odruchowej mięśni, które służy do stabilizacji i poprawy precyzyjnej kontroli motorycznej stawu. Zewnętrzne sprzęty stabilizujące, takie jak taśmy, stabilizatory stawów lub ortezy zapewniają działanie proprioceptywne.

 • Przemieszczenie (osteotomia)

  Operacja wykonywana na kości w celu skorygowania zmian w osi stawu.


Q - R

 • Rdzeń kręgowy

  Rdzeń kręgowy jest elementem ośrodkowego układu nerwowego, który biegnie przez kanał rdzenia w mózgu w dół do górnej części kręgosłupa lędźwiowego i spełnia ważną funkcję przekazywania sygnałów pomiędzy mózgiem a ciałem.

 • Regulowane łóżko

  Umożliwia pacjentom ułożenie pleców pod kątem w stosunku do nóg.

 • Rehabilitacja

  Wszystkie podjęte działania mające na celu przywrócenie zdrowia pacjenta oraz ponowne wcielenie pacjenta do normalnego (zawodowego) życia (integracja medyczna, zawodowa i społeczna).

 • RM

  Skrót od rezonansu magnetycznego

 • Rwa kulszowa odcinka lędźwiowego

  Bolesne podrażnienia nerwów rdzeniowych i nerwów kulszowych oraz napięcia w mięśniach grzbietu, często promieniujące na zewnątrz do pośladków i ud.

 • Rzepka (kolanowa)

  Działa tak by zwiększyć efekt dźwigni przednich (czworogłowych) mięśni ud, działając w poprzek kolan do kości goleniowych, podczas prostowania kolan.


S - T

 • Skręcenie

  Określeniem skręcenia opisano rozciągnięty uraz stawu, najczęściej występujący w kostce i stawach palców. Skręcenie często powoduje częściowe lub całkowite zerwanie więzadła. Konserwatywno-funkcjonalna terapia jest zazwyczaj wystarczająca i skuteczna.

 • Stabilizatory stawów i ortezy

  Korzystnie wykonane z elastycznego materiału, który może być uformowany do dowolnej części ciała i wywierać łagodny nacisk. Poprzez zwiększenie efektu proprioceptywnego stabilizatory stawów można stosować w celu poprawy precyzyjnej kontroli ruchowej stawów.

 • Staw krzyżowo-biodrowy

  Ten staw rozciąga się od połączenia między kręgosłupem i obiema stronami miednicy. Staw krzyżowo-biodrowy utrzymuje ciężar i napręża tułów, co czyni go podatnym na urazy.

 • Staw skokowy

  Powszechne określenie zazwyczaj odnosi się do stawu skokowego górnego. Trzy kości łączą się razem tworząc górną część stawu skokowego. Zewnętrzne i wewnętrzne kości stawu skokowego (dolne końce odpowiednio kości strzałkowej i piszczelowej) stanowią, znaną jako wpust kostki, strukturę w kształcie widelca, w której spoczywa kość skokowa.

 • Stawy międzykręgowe

  Każdy z kręgów posiada cztery wyrostki stawowe, które tworzą stawy kręgowe poprzez podłączenie do wyrostków stawowych powyżej i poniżej.

 • Szkielet

  Badanie struktury organizmu, jego układów i funkcjonalnych interakcji pomiędzy tymi układami.

 • Terapia falami uderzeniowymi

  Terapia falami uderzeniowymi po raz pierwszy została użyta w celu rozdrobnienia kamieni nerkowych, a następnie przystosowana do zastosowań ortopedycznych. Procedura polega na emisji krótkich impulsów fal dźwiękowych o wysokiej energii, które poprawiają przepływ krwi i stymulują metabolizm jako sposób łagodzenia bólu.

 • Terapia ultradźwiękowa

  Terapia polega na wytwarzaniu wibracji dźwiękowych, które generują ciepło w organizmie. Termiczne i mechaniczne skutki terapią ultradźwiękową poprawiają miejscowy przepływ krwi.

 • Tkanka chrzęstna

  Zawierająca wodę, bardzo elastyczna tkanka działa jako warstwa poślizgowa, okrywająca powierzchnie stawów.

 • Tomografia komputerowa (osiowa)

  (Skrót: TK lub TKO) Podczas gdy ta komputerowa procedura wspomagana jest prześwietleniem rentgenowskim i jest odpowiednim narzędziem diagnostycznym zarówno do zbadania szkieletu jak i tkanek miękkich, nie jest tak dokładna jak obrazowanie metodą rezonansu magnetrycznego służącego do obrazowania tkanek miękkich.

 • Triada O’Donoghue

  Uraz kolana, w wyniku którego zerwane jest więzadło krzyżowe przednie, łąkotka przyśrodkowa i więzadła poboczne przyśrodkowe.


U - V

 • Układ więzadeł

  Określenie często stosowane przez lekarzy w celu określenia całego kompleksu więzadeł, takich jak więzadła boczne, powszechnie odnoszący się do tego, co jest w rzeczywistości systemem trzech pojedynczych więzadeł znajdujących się na zewnętrznej części kostki, funkcjonującym jako całość.

 • Uraz kości

  Określenie to obejmuje wszystkie urazy, które wpływają na strukturę kości, wystepujące przy wypadku lub będące skutkiem innych oddziaływań siłowych

 • Uraz kręgów szyjnych

  Uraz kręgów szyjnych w okolicy szyi zwany także skręceniem karku lub skręceniem szyi. Występujące objawy powodują uszkodzenia szyi, gdzie znajudją się stawy międzykręgowe, krążki międzykręgowe, więzadła, mięśnie szyjne i korzenie nerwowe.

 • Uszkodzenia tkanki chrzęstnej

  Zużycie i uszkodzenie tkanki chrzęstnej w stawie może wywołać przypadki choroby zwyrodnieniowej kości i stawów.


W - X

 • Wczesna terapia funkcjonalna

  Określenie to opisuje nowoczesną formę rehabilitacji po urazie; może być prowadzona z lub bez interwencji chirurgicznej. Celem terapii jest funkcjonalne uruchomienie uszkodzonej kończyny lub stawu we wczesnym etapie rehabilitacji, w celu uniknięcia komplikacji takich jak osłabienie mięśni, sztywności stawów, zakrzepicy itp. W terapii funkcjonalnej wykorzystywane są stabilizatory.

 • Więzadła boczne

  Powszechne określenie oznaczające system więzadeł bocznych stawu skokowego górnego, ponieważ łączy kostkę boczną (kostki) z kością pięty (kością piętową) i kostką (kością skokową). W tym przypadku zewnętrzne więzadła odgrywają kluczową rolę w stabilizacji stawu skokowego.

 • Więzadło krzyżowe

  Więzadła krzyżowe rozróżnia się na przednie i tylne, stabilizujące kolano, zapobiegające zsuwaniu się nasady kości piszczelowej w przód lub w tył.

 • Więzadło krzyżowe boczne

  Stabilizuje kolano na zewnętrznej (bocznej) stronie stawu.

 • Więzadło poboczne piszczelowe

  Stabilizuje kolano na wewnętrznej (przyśrodkowej) części stawu.

 • Wycieranie łąkotki

  Łąkotka jest gumowatym krążkiem w kształcie litery C, która amortyzuje kolano. Każde kolano ma dwie łąkotki - jedną na zewnętrznej krawędzi kolana, a drugą na wewnętrznej krawędzi . Łąkotka stabilnie utrzymuje kolano poprzez zrównoważenie masy ciała wywierającego nacisk na kolano. Wytarta łąkotka może doprowadzić do nieprawidłowej pracy kolana.


Y - Z

 • Zaburzenie utrzymania rzepki

  Zaburzenie utrzymania rzepki występuje, gdy rzepka (patella) przesuwa się (ucieka) ze swojego miejsca przy prostowaniu i zginaniu kończyny dolnej. W większości przypadków, rzepka przesuwa się zbyt daleko ku zewnętrznej stronie kończyny dolnej, chociaż w kilku przypadkach przesuwa się w wewnętrzną stronę.

 • Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Określenie łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) odnosi się do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych nadkłykcia (kości promieniowej) bocznego (nadkłykcia kości promieniowej), które wynikają z przeciążenia stawu. Pierwszą linię leczenia stanowi zachowawcza terapia z chirurgiczną interwencją wskazaną tylko wtedy, gdy ból nie ustępuje. (Patrz zapalenie nadkłykcia bocznego)

 • Zapalenie pochewki ścięgna

  Najczęściej nie-bakteryjne zapalenie ścięgna i/lub pochewki ścięgna.

 • Zapalenie rozcięgna podeszwowego

  Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest najczęstszą przyczyną bólu pięty. Rozcięgno podeszwowe jest płaskim pasmem tkanki (więzadła), który łączy kość pięty z palcami u nogi. Układ ten wspiera łuk twojej stopy. Jeśli nadwyrężysz swoje rozcięgno podeszwowe, to zrobi się słabe, spuchnie i powstanie podrażnienie (stan zapalny). Ból będzie odczuwalny podczas stania lub chodzenia w okolicach pięty lub spodu stopy.

 • Zapalenie ścięgna

  Tendinitis to zapalenie lub podrażnienie ścięgna, jego grubego rdzenia, które łączy kości z mięśniami. Jest to spowodowane przede wszystkim przez powtarzalny, niewielki wpływ na uszkodzonym obszarze albo występujący w wyniku nagłego poważniejszego urazu.

 • Zapalenie stawów

  Istnieje kilka typów zapalenia stawów, w tym zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa. Słowo "arthritis" oznacza "zapalenie stawów". Zapalenie jest jednym z naturalnych reakcji organizmu na choroby lub urazy i obejmuje obrzęk, ból i sztywność.

 • Zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa

  Choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych kręgosłupa.

 • ZCN

  Zespół cieśni nadgarstka: Uszkodzenie nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka.

 • Zdjęcie rentgenowskie

  Sposób wykorzystania promieniowania jako środek obrazowania ludzkiego ciała. Chociaż metoda ta bardzo dobrze nadaje się do badania struktur kostnych ciała, to tkanki miękkie mogą być słabo widzialne lub niewidzialne. Te struktury najlepiej oglądać za pomocą skanów tomografii komputerowej lub obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego.

 • Zespół bólowy przedniego przedziału kolana

  Ból pojawiający się wokół rzepki, który może być wynikiem wielu uwarunkowań.

 • Zespół cieśni kanału nadgarstka

  (Skrót: ZCKN) Uszkodzenie nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka.

 • Zespół szyjno-barkowy

  Zespół szyjno-barkowy (znany także jako zespół kręgosłupa szyjnego) jest zbiorczym określeniem bolesnych zaburzeń w okolicy szyi, w którym ból może promieniować do barków i ramienia. Zaburzenia te mogą mieć wiele różnych przyczyn.

 • Zespół tętnicy kręgowej

  Arteria vertebralis (tętnica kręgowa) jest rozgałęzieniem tętnicy podobojczykowej dostarczającej krew do mózgu i biegnącej przez wyrostki poprzeczne kręgów wzdłuż lewej i prawej strony kręgosłupa szyjnego. Gdy kanał ten zwęża się pacjent może doświadczać zawrotów głowy lub szumu w uszach, (na przykład w związku z zapaleniem kości i stawów), a dodatkowo może uciskać tętnicę kręgową.

 • Złamania dystalnej (dalszej) nasady kości promieniowej (Złamanie typu Collesa)

  Dalsze złamanie w kości promieniowej w nadgarstku na ogół wynika z upadku.

 • Złamanie

  W medycynie określenie to oznacza złamanie kości.

 • Złamanie kości

  W medycynie określenie złamanie oznacza złamanie kości, zwykle spowodowane przez siły zewnętrzne, takie jak upadek na przedramię.

 • Złamanie kości łódeczkowatej

  Kość łódeczkowata (kość łódkowata lub os scaphoideum) jest cieśnią kości promieniowej znajdującej się po stronie nadgarstka. Uraz najczęściej występuje gdy osoba upada na nadgarstek. Po złamaniu kości łódeczkowatej zazwyczaj pozostaje ona unieruchomiona za pomocą gipsu na okres 12 tygodni.

 • Złamanie kości łódkowatej

  Kość łódeczkowata (kość łódkowata lub os scaphoideum) jest cieśnią kości promieniowej znajdującej się po stronie nadgarstka. Uraz najczęściej występuje gdy osoba upada na nadgarstek, a po złamaniu kości łódeczkowatej zazwyczaj pozostaje ona unieruchomiona za pomocą gipsu na okres 12 tygodni.

 • Żylaki kończyn dolnych

  Żylaki są poskręcanymi, powiększonymi żyłami znajdującymi się blisko powierzchni skóry. Występują najczęściej w okolicy nóg i kostek.