1. Sport amatorski i ryzyko kontuzji, czyli jak zadbać o siebie?
 • Sport amatorski i ryzyko kontuzji, czyli jak zadbać o siebie?

  Diseño de fondo de 3M Diseño de fondo de 3M Diseño de fondo de 3M

  • Choć zalecenia lekarzy w aspekcie unikania urazów są jednoznaczne, zbyt rzadko się do nich stosujemy. A czasem wystarczy jedynie odrobina dystansu i zdrowego rozsądku.

   Drobne lub poważniejsze urazy zdarzają się wszystkim sportowcom – zarówno tym, którzy trenują od kilku dni, jak i tym, dla których intensywny wysiłek fizyczny jest chlebem powszednim od wielu lat. Do takich aspektów jak solidna rozgrzewka, cykliczne przerwy lub uzupełnianie płynów nie każdy jednak przywiązuje uwagę, a rutyna potrafi w konsekwencji rozłożyć na łopatki nawet największego twardziela. Myślenie typu „i tak nic mi się nie stanie”, weszło do kanonów mody, choć w gruncie rzeczy potrafi być zgubne. Istnieją recepty, jak w sposób – mądry, bezpieczny i zarazem odpowiedzialny – uprawiać sport. Dlaczego tak często mamy je za nic?

   Swobodnie można powiedzieć, że wynika to po prostu z bezmyślności. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych, jeszcze niedojrzałych mentalnie. Często przyczyną kontuzji jest zbyt duża pewność siebie. Potężnymi epicentrami licznych kontuzji są siłownie. Niektórym wydaje się, są w stanie podnieść bardzo duże ciężary, choć ich możliwości fizyczne są wielokrotnie mniejsze. Urazu nabawić się można jednak wszędzie, nie tylko dźwigając sztangi, ale także podczas gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę.

   Obojętny lub wręcz sceptyczny stosunek do rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu właściwego także wpływa na częstotliwość pojawiania się rozmaitych kontuzji, zwłaszcza w kontekście amatorów. Nawet edukacja na zajęciach wychowania fizycznego, zapoczątkowana już w szkole podstawowej i kładąca duży nacisk na ten znaczący element, nie zmieniła świadomości wielu osób. A przecież zrobienie rozgrzewki nie jest szczególnie trudnym zadaniem.

   W unikaniu kontuzji pomóc mogą także stabilizatory, których celem jest usztywnienie miejsc szczególnie narażonych na urazy, takich jak stawy skokowe, kolana, łokcie czy nadgarstki. Są one powszechnie dostępne – można je nabyć na przykład w aptekach. Ciekawym rozwiązaniem są również opaski stabilizujące, które wspomagają nasze stawy podczas aktywności fizycznych. Opaski i stabilizatory spełniają 3 funkcje. Po pierwsze ogrzewają staw, co wpływa korzystnie na mikrokrążenie i przyspiesza metabolizm. Po drugie wpływają na propriocepcję, która odpowiada za usprawnienie biomechaniki ciała i wspomaganie koordynacji nerwowo-mięśniowej. I po trzecie dają ucisk, który jest idealny w sytuacjach przeciwdziałania kontuzjom.

   Wiele zatem wskazuje, iż w uprawianiu sportu, szczególnie przez nowicjuszy, dużą rolę odgrywa nie tylko ich ciało, ale i głowa. O pewnych regułach tudzież zaleceniach nie wypada bowiem zapominać, o ile oczywiście chce się w jednym kawałku, bez zbędnego uszczerbku na zdrowiu, powrócić do zwykłej codzienności.

   Przy aktywnościach sportowych polecamy linię Sport Opasek i Stabilizatorów Marka FUTURO™