1. Jakie ćwiczenia wzmacniają staw skokowy?
 • Jakie ćwiczenia wzmacniają staw skokowy?

  Diseño de fondo de 3M Diseño de fondo de 3M Diseño de fondo de 3M

  • Budowa i najczęstsze kontuzje

   Staw skokowy jest przykładem współpracy aparatu więzadłowego, mięśni i ukształtowania kostnego końców stawowych. Do najczęściej występujących urazów i kontuzji stawu skokowego należą stłuczenia i skręcenia stawu skokowego.

   Ćwiczenia wzmacniające staw skokowy

   Proponujemy trochę nietypowe, ale bardzo skuteczne ćwiczenia wzmacniające stawy skokowe. Zaletą tych ćwiczeń jest również to, że można je wykonywać w każdych miejscu i nie wymagają specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń.

   Zaczynamy od ćwiczeń palców i śródstopia, które także stanowią o sile i sprawności stawów skokowych. Siadamy na krześle, a przed sobą na ziemi kładziemy takie przedmioty jak: chusteczka lub mały ręcznik, ołówek lub długopis, mała piłka kauczukowa, skrawki papieru, gąbka, piłka siatkowa. Chwytamy je palcami jednej nogi i unosimy do góry, tak samo ćwiczymy drugą nogę. Powtarzamy wszystko 3-5 razy.

   Następnie wstajemy i wykonujemy 10 kroków wysoko na palcach do przodu. Obrót i wracamy 10 kroków na piętach. Kolejny obrót i 10 kroków na zewnętrznej części stopy. Powrót na wewnętrznych częściach stopy. Powtarzamy w 5 seriach w tej samej kolejności.

   Na koniec ćwiczenie wzmacniająco-hartujące stawy skokowe. Przygotowujemy sobie dwa duże wiadra plastikowe. Do jednego wlewamy gorącej wody, a do drugiego lodowatą wodę (można dodać kostki lodu). Wchodzimy jedna nogą do zimnej wody, a drugą do goręcej wody i zmieniamy tak długo jak nie poczujemy różnicy w temperaturze w obu wiadrach. To wspaniałe ćwiczenie całego układu naczyniowego naszych stóp.

   Gorąco polecamy także chodzenie na boso po różnej nawierzchni (piasek, trawa, runo leśne, woda) i to bez względu na pogodę. Oprócz wzmocnienia stawów skokowych uaktywniamy także ważne receptory, które znajdują się w stopach.

   Polecane produkty: stabilizatory stawu skokowego i stopy