Ból lub dyskomfort mogą zmusić do znacznego ograniczenia aktywności. Dotyczy to szczególnie osób prowadzących aktywny tryb życia. Wielu z nas kiedyś cierpiało na ból kolan spowodowany bieganiem, nadwyrężeniem podczas uprawiania sportu lub po prostu naturalnym zużywaniem się organizmu.
W odróżnieniu od obrażeń barków, nadgarstków lub ramion, w przypadku których można unikać nadwyrężania bolącego obszaru, wystrzeganie się obciążania kolana w ciągu zwykłego tygodnia pełnego zajęć może być trudne.
Metoda PRICE składa się z pięciu kroków, których przestrzeganie zapewnia ulgę przy bólu kolana i ogranicza skutku bezpośredniego urazu, przyśpieszając proces rehabilitacji:
Pierwszym działaniem po wystąpieniu urazu kolana jest zapewnienie mu stabilizacji. Wybór stabilizatora jest bardzo ważny w zależności od wymaganych różnych poziomów stabilizacji. Marka Futuro oferuje gamę produktów zapewniających różne poziomy stabilizacji, umożliwiając dokonanie odpowiedniego wyboru.
Należy podnieść stopę najszybciej jak to możliwe, niezależnie od miejsca, w szczególności w ciągu kluczowych 24 pierwszych godzin. Konieczne jest unikanie wysiłku, poczekanie na ustąpienie bólu i rozpoczęcie procesu leczenia. Podniesienie kolana zmniejsza obrzęk i otwiera drogę do rehabilitacji.
W zależności od rodzaju obrażenia i występowania zapalenia leczenie zimnem może pomóc ograniczyć obrzęk. Leczenie zimnem najlepiej stosować po ruchu i odpoczynku. Może ono ograniczyć zapalenie, zmniejszyć czucie w danym obszarze i zredukować przepływ krwi.
Weług NSMI /Sports Medicine Information/ ucisk ogranicza zapalenie i obrzęk. Mocny (ale nie nadmiernie mocny) ucisk obszaru wokół kolana może również stymulować przepływ krwi podczas braku aktywności.
Podniesienie kolana, które doznało urazu, powyżej poziomu serca może pomóc ograniczyć obrzęk. Jest to prosty, lecz bardzo skuteczny sposób przywrócenia kolanu pełnej zdolności przenoszenia obciążeń.
Aby poznać specjalne ćwiczenia, których wykonywanie przyczynia się do odbudowy siły kolana, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. W przypadku braku pewności co do właściwego postępowania należy zawsze zwrócić się do lekarza specjalisty.