Większość biegaczy, w szczególności pokonujących podczas treningów wiele kilometrów lub rywalizujących na długich dystansach, doświadczyła kiedyś po biegu bólu kolan. Niektórzy po każdym biegu stosują woreczki z lodem. Inni pokonują opór materii siłą woli i czekają, aż ból minie. Do następnego biegu.
Lepszym rozwiązaniem jest całkowite zapobieganie dyskomfortowi, a najlepszym stabilizacja kolan podczas biegu zapewniająca stabilizację stawu kolanowego i efektywny ruch do przodu. Nasze przydatne wskazówki podpowiadają, jak ograniczyć ból kolan.
Podczas biegu lub chodu nasze stopy, kostki, kolana i biodra współpracują umożliwiając nam przemieszczanie się. Osłabienie lub uraz jednej części ciała bądź trenowanie w kiepskiej formie naraża nas na zakłócenie całej naturalnej sekwencji i spowodowanie problemów w układzie odpowiedzialnym za ruch.
Nie ma potrzeby rutynowego akceptowania dyskomfortu polegającego na bólu kolan po biegu, niezależnie od tego, czy chodzi o trening, czy o wyczyn. Należy podjąć działania w celu poprawy formy. Zalecane jest skonsultowanie się z trenerem lub specjalistą w zakresie urazów sportowych w celu oceny stosowanego kroku i techniki, a następnie podjęcie działań w celu rozwiązania stwierdzonych problemów. Trenera należy poprosić o polecenie ćwiczeń stabilizujących, zapobiegających bólowi kolan związanemu z bieganiem bądź łagodzących go. Osoby pozbawione dostępu do pomocy ze strony profesjonalistów powinny skorzystać z zasobów takich, jak magazyny dla biegaczy, zawierających informacje na temat ćwiczeń stabilizujących przyczyniających się do ograniczenia bólu kolan i kostek.
Prawidłowe stosowanie opasek i stabilizatorów stawu kolanowego takich jak FUTURO™ Opaska stawu kolanowego czy Futuro™ Stabilizator kolana z szyną, również może zapewnić duży zakres niezbędnej stabilizacji, ułatwiając poruszanie się. Rzecz jasna ostre urazy i chroniczne bóle stawów wymagają pomocy specjalistów i odpowiedniego leczenia. Lekarz lub trener może zalecić stosowanie odpowiedniego ucisku i poradzić, kiedy i w jaki sposób używać opaski stanu kolanowego. Dzięki niewielkiej dodatkowej stabilizacji podczas treningu przy urazie kolana opaski stanu kolanowego mogą zapewnić stabilność umożliwiającą kontynuację rehabilitacji.
Jeśli kolana są zdrowe i nie bolą, pożądane jest zachowanie ich w tym stanie. W tym celu należy aktywnie stosować ćwiczenia stabilizujące stworzone w celu wzmacniania mięśni i ścięgien powiązanych ze stawem kolanowym. Mocna tkanka łączna zapewnia bezwzględnie najlepszą stabilizację stawu kolanowego podczas biegania.