1. Poland
 2. Marka FUTURO™
 3. Porady i wskazówki
 4. Mniej intensywne ćwiczenia do wykonywania w przypadku bólu stawów
 • Mniej intensywne ćwiczenia do wykonywania w przypadku bólu stawów

  mężczyzna rozciągający nogę z założoną opaską stawu kolanowego

  • Najważniejsze informacje dotyczące mniej intensywnych ćwiczeń

   Poszukiwanie mniej intensywnych ćwiczeń, które wzmacniają stawy i nie obciążają ich nadmiernie.

   W przypadku osób cierpiących na bóle stawów utrzymanie sprawności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania objawów pod kontrolą. Jednak bardzo intensywne ćwiczenia takie jak bieg, skakanie i innego rodzaju wymagające dużego wysiłku treningi, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego należy wypróbować jedną poniższych opcji mniej intensywnych ćwiczeń. (Przed rozpoczęciem każdego programu ćwiczeń należy koniecznie skonsultować się z lekarzem).


  • Joga

   Nie bez przyczyny te relaksujące ćwiczenia są praktykowane od wieków. Joga może wspomagać siłę, elastyczność o równowagę. Wielość jej wariantów umożliwia dostosowanie do potrzeb osób z bólem stawów.

   Ćwiczenie jogi jest również bardzo przydatne w celu unikania bólów stawów po treningu. Głębokie oddychanie i rozciąganie przygotowuje ciało do naprężeń występujących podczas innych aktywności, stymuluje krążenie krwi, zwiększa elastyczność bolących i skurczonych mięśni oraz ułatwia unikanie urazów. Podobny efekt wywiera trening pilates, który z kolei jest skoncentrowany głównie na stabilizacji „rdzenia” ciała — pleców i brzucha.


  • Korzystanie z roweru stacjonarnego

   Prawidłowe korzystanie z roweru stacjonarnego umożliwia spalanie wielu kalorii bez nadmiernego obciążania stawów. Należy pracować z trenerem, aby określić najlepszą z punktu widzenia celów dotyczących sprawności fizycznej oraz stanu stawów kombinację oporu, intensywności oraz częstotliwości.


  • Spacery

   Możesz robić to wszędzie. Nie kosztuje zupełnie nic. Może pomóc poprawić zdrowie na wiele sposobów, obniżając ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu i zmniejszając stres. Jest to jedna z najłatwiejszych metod mniej intensywnych ćwiczeń, którą można całkowicie kontrolować. Kontrola odległości, szybkości i podniesienia pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania. W celu przyśpieszenia spalania kalorii należy wypróbować obciążoną kamizelkę zwiększającą opór bez wywierania ucisku na stawy.


  • Pływanie

   Pływanie umożliwia ćwiczenie całego ciała z wykorzystaniem wszystkich jego mięśni. Poprawia stan układu oddechowego i pomaga wzmocnić wszystkie części ciała, od czubka głowy po koniuszki palców. W wodzie ciało pozornie traci 90% masy na lądzie. Oznacza to, że trening w wodzie powoduje mniejsze naprężenie stawów i zwiększa zakres ruchów — woda podtrzymuje ciężar kończyn. W związku z tym pływanie jest idealne dla osób, które muszą trenować z urazem.


  • Orbiterki

   Orbiterki są dostępne praktycznie we wszystkich salach gimnastycznych i klubach fitness. Umożliwiają wzmacnianie nóg i rdzenia przy małym obciążeniu i jednoczesnym treningu ramion. Orbiterki umożliwiają uzyskanie większego zakresu ruchu dolnych kończyn, np. kolan i kostek, mimo niższego obciążenia. Umożliwia to intensywniejsze trenowanie bez wywierania zbyt dużego obciążenia. Dzięki temu jest to rozwiązanie doskonałe z punktu widzenia spalania kalorii.


  • Wioślarz

   Nie masz łodzi wiosłowej? Nie ma problemu. Wioślarz umożliwia trening całego ciała przy utrzymaniu koncentracji na rdzeniu. W celu umożliwienia wykonywania przydatnych treningów ramiom i nóg o mniejszej intensywności w przypadku większości wioślarzy można regulować poziom oporu. Pozwala to dostosować trening do własnych potrzeb.

   W przypadku wielu sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, mniej intensywne ćwiczenia stanowią ważną część procedur treningowych. Umożliwiają trenowanie i spalanie kalorii bez nadmiernego obciążania słabych lub uszkodzonych stawów, powoli wzmacniając ciało. Połączenie mniej intensywnych ćwiczeń ze stabilizatorami i opaskami może zwiększyć stabilizację i pozwolić z ufnością przejść do następnego etapu szkolenia lub rehabilitacji. Zapoznaj się z gamą opasek i stabilizatorów FUTURO tutaj.