Niezależnie od tego, czy zmagasz się z przewlekłym bólem stawów, który stopniowo pogłębiał się w czasie, czy cierpisz z powodu urazu, chcesz ulgi. Złagodzenie bólu ułatwia powrót do zdrowia, zapobiega dodatkowym komplikacjom zdrowotnym i poprawia ogólną jakość życia. Ortezy i stabilizatory FUTURO™ zapewniają ci prawidłowe wsparcie, komfort i dopasowanie tak, jak tego potrzebujesz, zawsze i wszędzie. Dowiedz się więcej o ortezach, częstych schorzeniach towarzyszących każdemu z nich i o tym jak FUTURO™ może pomóc.
Powyższe informacje nie mogą być zamiennikiem profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Nie lekceważ profesjonalnych porad medycznych i nie opóźniaj szukania ich z powodu tego, co przeczytałeś tutaj.
Staw kolanowy jest jednym z największych w ludzkim ciele i jednym z najbardziej skomplikowanych. Dzięki niesamowitemu trójwymiarowemu zakresowi ruchu, kolano może być źródłem bólu z powodu urazu, starzenia się, zabiegu chirurgicznego lub braku aktywności fizycznej. Patrz poniżej aby zapoznać się z niektórymi z typowych problemowych obszarów.
"Uszkodzenie łękotki zazwyczaj znajduje się w obrębie stawu - z biegiem lat tkanka traci swoją elastyczność i nie jest już tak mocna. Wypadki takie jak te, które występują podczas jazdy na nartach lub koszykówki, często odgrywają jedynie drugorzędną rolę. Choć uraz sam w sobie może spowodować uszkodzenie, w niektórych przypadkach przewlekłe nadużywanie lub nieprawidłowe korzystanie z tego stawu na codzień - nawet jeśli jesteśmy nieświadomi tego problemu - stanowi kolejną przyczynę powstawania urazu. Ból jest odczuwalny w codziennych ruchach. Stabilizatory stawu kolanowego w połączeniu z odpowiednimi aktywnościami sportowymi i fizjoterapią są elementem leczenia takich przypadków. "
"Uszkodzenia więzadeł krzyżowych i więzadeł pobocznych są zwykle wynikiem wypadku, w którym siły zewnętrzne działające na kolano wykraczają poza próg, który może utrzymać więzadła. Czy to przy jeździe na nartach, czy podczas grania w piłkę nożną, silny ból , nagły obrzęk stawu kolanowego i niewielki zakres ruchu lub jego brak są objawami, które wskazują na możliwe uszkodzenia więzadła. Wiele urazów więzadeł wymaga operacji. Stabilizatory stawu kolanowego uzupełniają dalsze przedsięwzięcia rehabilitacyjne."
"W uzupełnieniu do normalnego zużycia i wytarcia stawu kolanowego związanego z wiekiem, staw może być starty lub jego tkanki chrzęstne mogą być uszkodzone, jeśli osoba ma kolana szpotawe lub koślawe. Zmiany takie jak te można przypisać osobom z bólem pojawiającym się po raz pierwszy podczas całkowicie normalnego dnia w czasie wykonywania codziennych czynności. W zaawansowanych stadiach uwarunkowanie to poważnie ogranicza ruch stawu. . Przeciwbólowe środki anytyreumatoidalne wraz ze stabilizatorami stawu kolanowego mogą pomóc zmniejszyć lub nawet wyeliminować ból"
"Termin ten obejmuje wiele różnych schorzeń związanych z rzepką (kolanową). Uwarunkowania te obejmują od chorób górnych mięśni nóg do wrodzonych deformacji, w których rzepka jest podatna na przemieszczanie poprzeczne. Zazwyczaj ból pojawia się podczas chodzenia, biegania lub prostowania się po wykonaniu przysiadu. Przydatne sposoby leczenia mogą obejmować fizyczny trening dla mięśni ud specjalnie ukierunkowany tak, aby poprawić ich zdolności do stabilnego trzymania rzepki w miejscu i/lub prawidłowego jej przemieszczania. Wykorzystanie stabilizatora stawu kolanowego również jest pomocne."
Powyższe informacje nie mogą być zamiennikiem profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Nie lekceważ profesjonalnych porad medycznych i nie opóźniaj szukania ich z powodu tego, co przeczytałeś tutaj.
Nadgarstek jest prawdopodobnie najważniejszym stawem w całym naszym zawodowym i prywatnym życiu. Nasze dłonie i palce są zaangażowane w prawie każdy aspekt naszej pracy, niezależnie czy uprawiamy lekkoatletykę, tworzymy muzykę czy pracujemy przy komputerze. Ciągłe wykorzystywanie nadgarstków oznacza, że ryzyko doznania urazu tego stawu jest bardzo duże, a spotęgowany przez lata, przewlekły, nadmierny wysiłek może spowodować wytarcie w tych stawach do tego stopnia, że może powodować niektóre z bolesnych uwarunkowań opisanych poniżej.
Złamania kości promieniowej i kości łódeczkowatej mogą powodować silny ból w nadgarstku. W zależności od rodzaju i miejsca urazu, po pierwsze złamanie musi być zlokalizowane, a następnie unieruchomione za pomocą gipsu na przedramieniu. Gips może być usunięty po około czterech do dwunastu tygodni, po czym staw może wznowić swoją ruchomość, a pacjent powoli może zacząć nim poruszać. Odzyskiwanie ruchomości może być wspomagane przez fizjoterapię i wykorzystania stabilizatora nadgarstka.
"Złamania, zwichnięcia kości nadgarstka i lata niewłaściwego używania lub nadużywania mogą doprowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej, powodując ból, który nie może być dokładnie zlokalizowany i który czasami powoduje, że nadgarstek zaczyna puchnąć. Do jednoznacznej diagnozy można wykorzystać prześwietlenie. Przypadki ostrego zapalenia kości i stawów może być leczone środkami przeciwbólowymi i ortezami na nadgarstki lub stabilizatorami, które uniemożliwiają skrajne ruchy nadgarstka. Osoby dotknięte tym zwyrodnienim nadgarstka powinny zadbać o odpoczynek i ochronę dla tego stawu."
"Utworzony przez kości nadgarstka i więzadła poprzeczne, zespół cieśni kanału nadgarstka zawiera różne ścięgna zginaczy i nerw pośrodkowy, które zapewniają czucie w palcach. Ból pojawia się w ręce, gdy cieśń ta zostanie zwężona, stan który może wynikać z powstałych krwiaków lub nadwyrężenia nadgarstka. Najbardziej typowym objawem choroby jest parestezja w palcach (nieprzyjemne odczucia mrowienia) występujące głównie w nocy. Potrząsanie lub pocieranie dłoni dotkniętej parestezją jest pomocne dla natychmiastowej ulgi, natomiast długotrwałe leczenie obejmuje poprawę w wyeliminowaniu objawów dzięki zastosowaniu szyn, które unieruchamiają nadgarstek"
Kostka jest chwiejnym elementem szkieletu człowieka - dosłownie! Prawie każdy zna ten ból, który pochodzi z niewłaściwego postawienia stopy i skręcenia kostki. Ból ten jest zazwyczaj wynikiem poddania więzadeł bocznych lub zewnętrznej części stawu skokowego na ogromne napięcie, czasami nawet powodując złamanie kości. Choć oba te scenariusze mogą pojawić się w życiu codziennym, urazy stawu skokowego górnego występują najczęściej podczas uprawiania sportów, przy których kładzie się duży nacisk na ochronę stawu skokowego. Oto niektóre z najczęstszych urazów.
Kiedy kostka jest ustawiona w pozycji "stopą skierowaną w dół", kości są mniej stabilne i staw opiera się tylko na więzadłach i mięśniach utrzymujących stabilność.
Skręcenie stopy do wewnątrz - to najczęstszy ze wszystkich urazów więzadeł - wytarcie zewnętrzne (boczne) wiązadła w różnym stopniu zaawansowania, sprawiające, że każde przemieszczenie stawu skokowego górnego jest niezwykle bolesne. Wskazane byłoby zbadanie skręconego stawu skokowego w profesjonalnej klinice medycznej, aby upewnić się, że żadne z kości nie zostały złamane. W uzupełnieniu do fizjoterapii, leczenie często obejmuje podniesienie, usztywnienie, odpoczynek, lód i ściskanie.
Powyższe informacje nie mogą być zamiennikiem profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Nie lekceważ profesjonalnych porad medycznych i nie opóźniaj szukania ich z powodu tego, co przeczytałeś tutaj.
Wiele struktur anatomicznych ulokowanych jest w ciasnej przestrzeni w stawie łokciowym. To w połączeniu z dużym i stałym wykorzystywaniem ramienia w codziennym życiu sprawia, że staw ten jest szczególnie podatny na urazy i choroby. Diagnostyka i leczenie często są długie, powrót do zdrowia długotrwały, a objawy mogą obejmować szeroki zakres. Ta strona zawiera krótki przegląd najczęściej występujących obszarów problemowych.
"Tenis nie jest jedyną przyczyną problemów związaną ze stawem łokciowym: różnorodność codziennych czynności, takich jak praca przy komputerze lub praca fizyczna, może również naprężać ten staw poprzez nadwyrężanie mięśni nadgarstka i prostowników palców. Skutkiem może być intensywny, przeszywający ból, zwłaszcza na zewnętrznej części stawu łokciowego. Leczenie obejmuje odpoczynek stawu i unikanie ruchów, które powodują ból. Miejscowe środki przeciwbólowe i stabilizatory stawu łokciowego mogą również przynieść ulgę, podobnie jak cały zakres ćwiczeń fizjoterapeutycznych."
„Łokieć golfisty jest stanem, w którym mięśnie zginające nadgarstek i palce są chronicznie przeciążone. Podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty. Często leczenie obejmuje odpoczynek stawu, złagodzenie bólu oraz wsparcie łokcia za pomoca stabilizatora”
U 75% wszystkich ludzi pojawia się okazjonalnie lub ciągle ból pleców, sprawiając, że to uwarunkowanie jest drugą najczęstszą przyczyną wizyt u ortopedy. Odcinek kręgosłupa lędźwiowego, który doświadcza największych obciążeń wtedy, gdy nasze stawy się starzeją, sprawiając nagły ból w pozycji wyprostowanej - czynności, nad którą na codzień się nie zastanawiamy. Oto niektóre z najczęstszych urazów pleców.
"Dyski są źródłem dużego bólu w kręgach. Krążki międzykręgowe znajdujące się pomiędzy poszczególnymi kręgami mają elastyczną strukturę, która działa jak sprężyna i amortyzator, pozwalając przemieszczać kręgi. Jeśli dyski zaczynają się przerzedzać, stawy kręgosłupa w dłuższej perspektywie zaczynają się wycierać, a kanały korzeni nerwowych zaczynają się zwężać. Zmiany te prowadzą do bolesnych podrażnień korzeni nerwów i generują bóle pleców z powodu napięcia mięśni. Czasami ból promieniuje do pośladków i górnej część nogi - określenie lumbago używane jest, jeśli ból jest ostry i nagły. Silne środki przeciwbólowe jak i odpoczywanie w łóżku są pomocne dla tego uwarunkowania w jego ostrej fazie. W tym przypadku równie skuteczny może okazać się stabilizator pleców podobnie jak i fizjoterapia."
"W zaawansowanych stadiach, zużycie i wytarcie stawu może powodować powstawanie włóknistych pierścieni otaczających dysk, w takiej sytuacji wewnętrzny materiał dysku może wydostać się na zewnątrz i podrażniać korzenie nerwowe. Rezultatem jest bardzo bolesne napięcie mięśni pleców sprawiające, że jakikolwiek ruch staje się prawie niemożliwy. Ból ten może promieniować również w dół do pośladków i nóg, powodując zaburzenia neurologiczne, takie jak parestezje i osłabienie. Należy wykonać prześwietlenie obszaru dotkniętego urazem, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub tomografię komputerową. Badanie elektrodiagnostyczne (EMG) służy do wykrywania uszkodzeń nerwów. Silne leki przeciwbólowe są pomocne w leczeniu dyskopatii. Fizjoterapię należy rozpocząć w chwili, gdy ustąpią ostre objawy. Stabilizatory pleców są również uznanym elementem terapii."
Bóle górnej części kręgosłupa są często występującą dolegliwością. Poziom ich dotkliwości obejmuje zakres od zesztywnienia szyi po klasyczne urazy kręgosłupa szyjnego, przyjmując różne natężenia i postaci. Ból może promieniować w dół ciała, na barki i ramiona, utrudniając jasne określenie przyczyny. Na tej stronie przedstawiono zwięzły przegląd najczęstszych obszarów występowania problemu.
Bardzo mały obszar szyi zawiera aż siedem kręgów szyjnych, oddzielające je krążki, nerwy dochodzące do szyi i ramion, tętnice prowadzące do mózgu oraz podtrzymujący układ więzadeł. Dzięki tym obszarom funkcjonalnym możemy obracać głową i zginać oraz rozciągać szyje. Tak jak w przypadku wszystkich stawów i układów narządowych kręgosłup naturalnie się starzeje, jednak do bolesnych zmian prowadzą również naprężenia lub przeciążenia. Dodatkowo do niewłaściwej postawy i napięcia mięśni przyczyniają się obciążenia psychiczne, takie jak stres.
„Częstą przyczyną bólu szyi jest zwężenie otworów międzykręgowych i uszkodzenie krążków międzykręgowych, które może prowadzić do ucisku nerwów. Ból pojawia się najpierw w obszarze wokół kręgosłupa szyjnego, który jest napięty i twardy. Ból promieniujący w dół ciała, na barki i ramiona, może spowodować parestezję. Ulgę w przypadku bólu tego typu może przynieść lokalne podgrzewanie i stosowanie fizjoterapii obejmującej masaż mięśni szyi. Terapia może obejmować również stosowanie leków rozluźniających mięśnie, a także kołnierzy i/lub stabilizatorów szyi, ogrzewających ją i ograniczających powodujące ból ruchy”.